HOME

ZOOSYS® - Zateplovací a Odvlhčovací Omítkový Systém

Zateplení a vlkost = zdravotní nebezpečí


Pamatujte, bydlením vzniká vlhkost a veškeré stavební materiály tím snižují izolační schopnost. Nešvar, který se rozmáhá, zateplit vše kolem i novostavby, vede k provlhnutí izolací (EPS i vaty) a pak kolem sebe vidíte krásně mechem a řasami olezlé fasády. vada zateplení

Není podstatnou izolační schopnost, když izolace provlhá.

A provlhne každá, tím se více posune rosný bod a vše pokračujě dál.

Extrémem je 100 kilogramů vážící deska EPS síly 10cm. Tedy co decimetr krychlový, to litr vody.

Že by se vodou dalo izolovat?

Vše zohledňují normy ČSN EN ISO 15026 a 10456. Přesto (nebo právě proto?) se stále počítá výhradně dle norem řady 730540 (např PENB).

Proto je daleko podstatněnjší otevřenost konstrukcí vodním parám. U oděvů to známe, bunda propustí vlhko z těla ven a déšť nepustí na tělo. Proč to popíráme u zdí.

Děláme zateplení v celé ploše, které pak má stejný efekt, jako bychom chodili v pláštěnce, nebo potápěčském oblečení.

Odborníci Vám ve výpočtu doloží, že se voda v létě odpaří. Není tomu tak, návštěvy na plesnivých stavbách hovoří jinak.

To by si každý rozmyslel chodit zcela splavený v mokrém teplíčku pod pláštěnkou.

A podobné mokré teplíčko si dobrovolně děláme doma. Že to vyřeší rekuperace? Asi ne vždy (vypadne proud) a to co dýcháme pak nevidíme. Kolikrát a kolik z nás čistí klimatizaci v autě. A v domě je těch trubek násobně více.

Proč rekuperací odstaňovat něco, co nemusí nastat?

Existují i jiné problémy související s přístupem proti přírodě, který velí utěsnit a obložit neprodyšně vše co jde. A když nejde dýchat (vznik přílišné koncentrace CO2, radon, plísně) pak nasadíme "motory" v rekuperaci. Kraválu a vzduchu s nepřirozenou vůní nás již nikdo nezbaví. Pak vypadne proud a ... asi se udusíme, než nám dojde, že máme otevřít okno. Ale to bychom vyvětrali se smrádečkem a vlhkem i teplíčko. Co na to pak vypočítané úspory pro získání dotace. Budeme vracet dotaci, nebo mrznout? Že si vymýšlím?, přečtěte si z tisku o realitě. Než zase naskočíte na medové plky zateplovačů, až vy si zničíte dům, oni tady již nebudou, nebo ano a dům Vám opraví? Zbaví vás zdí již prolezlých plísní?

Nemusíte jít s davem, dle hesla - “Všichni zateplují”.

Že někam jde většina, neznamená, že jde správným směrem.

Sami výrobci uvádějí životnost zateplení při správné údržbě až 25 let. To je asi ftip ne? Jak udržovat fasádu? A 25 let? To by byly všechny staré domy holé, při jejich věku 100 a více let. Polystyrén je přitom dle nich ošetřen fungicidy (tedy prosáklý chemií), které se vyplavují do okolí (známe soudy s glyfosátovým přípravkem).


A návratnost zateplení na uspořené energii je i přes 100 roků, tedy 4x déle, než jeho životnost.

“NE TO NENÍ FÓR, TO JE REALITA”